فناوریدانستنی های دنیای موبایل

گوریلا گلس چیست و گوریلا گلس ۵ چه ویژگی‌هایی دارد

What is Gorilla Glass and what are the features of Gorilla Glass 5?

گوریلا گلس چیست و گوریلا گلس ۵ چه ویژگی‌هایی دارد

سقوط گوشی‌های هوشمند از ارتفاع‌های کم و زیاد اتفاق محتملی است که به شکل معمول برای بسیاری از کاربران رخ می‌دهد.  بررسی‌ها نشان می‌دهد که اغلب کاربران گوشی‌های هوشمند، حداقل یک‌بار در سال گوشی‌شان را می‌اندازند.

گوریلا گلس که پیشرفته‌ترین نوعش در حال حاضر گوریلا گلس ۵ است از نوعی مواد مقاوم ساخته شده و پوشش محافظی است که در ساخت گوشی به کار می‌رود و از صفحه‌نمایش میلیون‌ها گوشی حافظت می‌کند. این پوشش‌های محافظ در بسیاری از مدل‌های رده‌بالای گوشی‌های هوشمند شرکت‌هایی مثل سامسونگ، ال‌جی و اچ‌تی‌سی به کار می‌رود. گفته می‌شود که نسل پنجم گوریلا گلس بهتر از همیشه است و از تمام نسل‌های پیشین کیفیت بالاتری دارد.

اما شاید برای‌تان سوال پیش بیاید که گوریلا گلس ۵ دقیقا چه ویژگی‌ای دارد که آن را از مدل‌های قبلی پیشرفته‌تر می‌کند. از نظر مقاومت باید گفت که طبق تبلیغات انجام شده گوشی دارای محافظ گوریلا گلس ۵ در ۸۰ درصد موارد در شرایطی که روی سطح سخت سقوط کند و حداکثر از ارتقاع ۱.۶ متر پرتاب شده باشد آسیب نمی‌بیند (در شرایطی که از سمت نمایشگر پرتاب شده باشد).

این ارتفاع چیزی معادل ارتفاع شانه‌های یک فرد معمولی است. گزارش‌ها نشان می‌دهند که گوشی‌های هوشمند افراد هم عموما از چنین ارتفاعی پایین می‌افتند. در واقع بیش از ۶۰ درصد کاربران گزارش داده‌اند که گوشی از ارتفاعی بین شانه و کمرشان به زمین می‌افتد. این در شرایطی است که گوریلا گلس ۴ گوشی را در شرایطی حفظ می‌کند که حداکثر از ارتفاع ۱ متری به زمین بیافتد.

البته باید این نکته را بدانید که مقاومتی که گوریلا گلس در عمل نشان می‌دهد به عوامل دیگر هم مرتبط است از جمله اینکه چگونه در دستگاه کار گذاشته شده است. برای مثال می‌دانیم گوریلا گلس ۵ در گلکسی نوت ۷ به کار رفته اما انحنا داشتن طرفین گوشی یک نقطه ضعف در برابر شکسته شدن محسوب می‌شود. در واقع اصولا هر انحنا گوریلا گلس را آسیب‌پذیرتر می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا