تعمیراتشماتیکشماتیک سامسونگ

شماتیک Samsung Galaxy F22

Samsung Galaxy F22 Schematic Diagram

فهرست موضوعات در این صفحه

شماتیک Samsung Galaxy F22

دانلود شماتیک: Samsung Galaxy F22 Schematic Diagram

نحوه خواندن شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

بررسی اجمالی شماتیک نقشه ما برای طراحی ساخت و عیب یابی مدارهای گوشی Samsung Galaxy F22 هستند درک نحوه خواندن و پیروی از شماتیک ها یک مهارت مهم برای هر مهندس الکترونیک است این آموزش باید شما را به یک خواننده شماتیک کاملا باسواد تبدیل کند.

نمادهای شماتیک اساسی گوشی Samsung Galaxy F22

نمادهای شماتیک
نمادهای شماتیک

مقاومت ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

اساسی ترین اجزا و نمادهای مدار! مقاومت‌های روی شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 معمولاً با چند خط زیگزاگ با دو پایانه به سمت بیرون نشان داده می‌شوند شماتیک‌هایی که از نمادهای بین‌المللی استفاده می‌کنند ممکن است در عوض از یک مستطیل بدون ویژگی به جای squiggles استفاده کنند.

مقاومت ها
مقاومت ها

پتانسیومترها و مقاومت های متغیر در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

مقاومت ها و پتانسیومترهای متغیر در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 هر کدام نماد مقاومت استاندارد را با یک فلش تقویت می کنند مقاومت متغیر یک دستگاه دو ترمینالی باقی می ماند بنابراین فلش فقط به صورت مورب در وسط قرار می گیرد پتانسیومتر یک دستگاه سه پایانه است بنابراین فلش به پایانه سوم (برف پاک کن) تبدیل می شود.

پتانسیومترها-و-مقاومت-های-متغیر
پتانسیومترها-و-مقاومت-های-متغیر

خازن ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 دو علامت خازن رایج وجود دارد یک نماد نشان دهنده یک خازن پلاریزه (معمولاً الکترولیتی یا تانتالیومی) است و دیگری برای کلاهک های غیر قطبی است در هر مورد دو پایانه وجود دارد که به صورت عمود بر صفحات اجرا می شوند نماد با یک صفحه منحنی نشان می دهد که خازن قطبی شده است صفحه منحنی معمولاً نشان دهنده کاتد خازن است که باید ولتاژ کمتری نسبت به پایه آند مثبت داشته باشد یک علامت مثبت نیز باید به پین مثبت نماد خازن پلاریزه اضافه شود.

خازن ها
خازن ها

سلف ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

سلف ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 معمولاً با یک سری برآمدگی های منحنی یا سیم پیچ های حلقه ای نشان داده می شوند نمادهای بین المللی ممکن است فقط یک سلف را به عنوان یک مستطیل پر شده تعریف کنند.

سلف ها
سلف ها

سوئیچ ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

سوئیچ ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 به اشکال مختلف وجود دارند ابتدایی ترین کلید، یک تک قطبی/یک پرتابی (SPST) دو ترمینال با یک خط نیمه متصل است که نشان دهنده محرک (قسمتی که پایانه ها را به هم متصل می کند) است.

سوئیچ ها یک
سوئیچ ها یک

سوئیچ هایی در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 با بیش از یک پرتاب، مانند SPDT و SP3T در زیر نقاط فرود بیشتری را برای محرک اضافه می کنند.

سوئیچ ها دو و سه
سوئیچ ها دو و سه

سوئیچ هایی در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 با قطب های متعدد معمولا دارای کلیدهای متعدد و یکسان با یک خط نقطه چین هستند که محرک میانی را قطع می کند.

سوئیچ ها چهار
سوئیچ ها چهار

منابع برق در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

همانطور که گزینه های زیادی برای تامین انرژی پروژه شما وجود دارد طیف گسترده ای از نمادهای مدار منبع تغذیه برای کمک به تعیین منبع تغذیه در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 وجود دارد.

منابع ولتاژ DC یا AC در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 از منابع ولتاژ ثابت استفاده می کنید. می‌توانیم از یکی از این دو علامت برای تعیین اینکه منبع جریان مستقیم (DC) یا جریان متناوب (AC) را تامین می‌کند استفاده کنیم:

منابع برق
منابع برق

باتری ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

باتری ها، چه باتری های استوانه ای، قلیایی AA یا لیتیوم پلیمرهای قابل شارژ در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 معمولاً شبیه یک جفت خطوط موازی نامتناسب هستند تعداد جفت خطوط بیشتر معمولاً سلول های سری بیشتری را در باتری نشان می دهد همچنین، خط بلندتر معمولاً برای نشان دادن پایانه مثبت استفاده می شود در حالی که خط کوتاه تر به ترمینال منفی متصل می شود.

باتری ها
باتری ها

گره های ولتاژ در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 نمادهای خاصی را به ولتاژهای گره اختصاص دهید می‌توانید دستگاه‌ها را به این نمادهای یک ترمینال متصل کنید و مستقیماً به 5 ولت، 3.3 ولت، VCC یا GND (زمین) متصل می‌شوند گره های ولتاژ مثبت معمولاً با یک فلش رو به بالا نشان داده می شوند در حالی که گره های زمین معمولاً شامل یک تا سه خط صاف (یا گاهی اوقات یک فلش یا مثلث رو به پایین) هستند.

گره های ولتاژ
گره های ولتاژ

دیودها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 دیودهای اصلی معمولاً با یک مثلث که در برابر یک خط فشرده شده است نشان داده می شوند دیودها نیز پلاریزه هستند بنابراین هر یک از دو پایانه نیاز به شناسه های متمایز دارند آند مثبت ترمینالی است که در لبه صاف مثلث قرار می گیرد کاتد منفی از خط در نماد امتداد می یابد (آن را به عنوان یک علامت – در نظر بگیرید).

دیودها
دیودها

انواع مختلفی از دیودها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 وجود دارد که هر کدام دارای ریف خاصی بر روی نماد دیود استاندارد هستند دیودهای ساطع نور (LED) نماد دیود را با چند خط به سمت جلو تقویت می کنند فتودیودها که انرژی را از نور تولید می‌کنند (در اصل سلول‌های خورشیدی کوچک) فلش‌ها را به اطراف چرخانده و به سمت دیود هدایت می‌کنند.

دیودهای ساطع کننده
دیودهای ساطع کننده

سایر انواع خاص دیودها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 مانند شاتکی یا زنرها نمادهای خاص خود را دارند با تغییرات جزئی در قسمت نوار نماد.

دیودها مانند شاتکی یا زنرها
دیودها مانند شاتکی یا زنرها

ترانزیستورها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

ترانزیستورها چه BJT و چه MOSFET در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 می توانند در دو پیکربندی وجود داشته باشند دوپینگ مثبت یا دوپینگ منفی بنابراین برای هر یک از این نوع ترانزیستورها حداقل دو راه برای رسم آن وجود دارد.

ترانزیستورهای اتصال دوقطبی (BJT) در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

BJT ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 دستگاه های سه ترمینالی هستند آنها یک کلکتور (C)  امیتر (E) و یک پایه (B) دارند دو نوع BJT وجود دارد  NPN و PNP  و هر کدام نماد منحصر به فرد خود را دارند پین های جمع کننده (C) و امیتر (E) هر دو در یک خط با یکدیگر هستند اما امیتر همیشه باید یک فلش روی آن باشد اگر فلش به سمت داخل باشد یک PNP است و اگر فلش به سمت بیرون باشد یک NPN است یادداشتی برای یادآوری که عبارت است از “NPN: notinging in.”

 

ترانزیستورها
ترانزیستورها

ترانزیستورهای اثر میدانی اکسید فلز (MOSFET) در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

مانند BJT ها، ماسفت ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 دارای سه پایانه هستند اما این بار منبع (S) تخلیه (D) و دروازه (G) نامیده می شوند و باز هم بسته به اینکه ماسفت n-channel یا p-channel داشته باشید دو نسخه مختلف از نماد وجود دارد تعدادی نماد متداول برای هر یک از انواع ماسفت وجود دارد فلش وسط نماد (به نام حجیم) مشخص می کند که ماسفت n-channel یا p-channel است اگر پیکان به سمت داخل باشد به این معنی است که یک ماسفت n کاناله است و اگر نشان می دهد یک کانال p است به یاد داشته باشید “n در است” (نوعی برعکس حافظه NPN).

ترانزیستورهای اثر میدانی کسید فلز (MOSFET)
ترانزیستورهای اثر میدانی کسید فلز (MOSFET)

دروازه های منطق دیجیتال در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

توابع منطقی استاندارد در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 ما – AND، OR، NOT و XOR – همگی دارای نمادهای شماتیک منحصر به فرد هستند

توابع منطقی استاندارد
توابع منطقی استاندارد

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 افزودن حباب به خروجی تابع را نفی می کند و NAND، NOR و XNOR ایجاد می کند آنها ممکن است بیش از دو ورودی داشته باشند اما اشکال باید یکسان باقی بمانند (خوب، شاید کمی بزرگتر) و هنوز باید تنها یک خروجی وجود داشته باشد.

دروازه های منطق دیجیتال
دروازه های منطق دیجیتال

مدارهای یکپارچه یا آی سی در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 مدارهای مجتمع چنین وظایف منحصر به فردی را انجام می دهند و به  قدری زیاد هستند که در واقع نماد مدار منحصر به فردی را دریافت نمی کنند معمولاً یک مدار یکپارچه با یک مستطیل نشان داده می شود که پین هایی از طرفین بیرون می آیند هر پین باید با یک عدد و یک تابع برچسب گذاری شود.

مدارهای یکپارچه
مدارهای یکپارچه

آی سی های منحصر به فرد آمپرهای عملیاتی تنظیم کننده های ولتاژ یا  Op Amps در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

برخی از مدارهای مجتمع متداول‌تر یک نماد مدار منحصر به فرد دارند در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 معمولاً تقویت‌کننده‌های عملیاتی را می‌بینید که مانند زیر، با 5 ترمینال مجموع یک ورودی غیر معکوس (+)، ورودی معکوس (-)  خروجی و دو ورودی برق.

آمپرهای عملیاتی تنظیم کننده های ولتاژ
آمپرهای عملیاتی تنظیم کننده های ولتاژ

تنظیم کننده های ولتاژ ساده در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 معمولاً اجزای سه ترمینالی با پایه های ورودی، خروجی و زمین (یا تنظیم) هستند. اینها معمولاً شکل یک مستطیل با پین‌هایی در سمت چپ (ورودی)، راست (خروجی) و پایین (زمین/تنظیم) دارند.

ورودی خروجی زمین تنظیم
ورودی خروجی زمین تنظیم

کریستال ها و رزوناتورها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

کریستال ها یا رزوناتورها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 معمولاً بخش مهمی از مدارهای میکروکنترلر هستند آنها به ارائه سیگنال ساعت کمک می کنند نمادهای کریستالی معمولا دارای دو پایانه هستند در حالی که تشدید کننده ها که دو خازن به کریستال اضافه می کنند معمولا دارای سه پایانه هستند.

کریستال ها و رزوناتورها
کریستال ها و رزوناتورها

 

هدرها و رابط ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 چه برای تامین برق باشد و چه برای ارسال اطلاعات کانکتورها در اکثر مدارها مورد نیاز هستند این نمادها بسته به شکل ظاهری کانکتور متفاوت است در اینجا یک نمونه آورده شده است:

هدرها و رابط ها
هدرها و رابط ها

موتورها، ترانسفورماتورها، بلندگوها و رله ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 ما اینها را با هم جمع می کنیم زیرا (عمدتا) همه به نوعی از سیم پیچ ها استفاده می کنند ترانسفورماتورها (که بیشتر از حد معمول نیستند) معمولاً شامل دو سیم پیچ هستند که در مقابل یکدیگر قرار گرفته اند و چند خط آنها را از هم جدا می کنند

موتورها ترانسفورماتورها بلندگوها و رله ها
موتورها ترانسفورماتورها بلندگوها و رله ها

رله ها معمولا یک سیم پیچ را با یک سوئیچ در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 جفت می کنند:

رله ها
رله ها

بلندگوها و زنگ‌ها معمولاً شکلی شبیه به همتایان واقعی خود در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 دارند:

بلندگو و زنگ
بلندگو و زنگ

و موتورها به طور کلی شامل یک “M” محاصره شده هستند گاهی اوقات با تزئینات بیشتری در اطراف پایانه ها:

موتورها
موتورها

فیوز و PTC در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

نماد PTC در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 در واقع نماد عمومی یک ترمیستور است یک مقاومت وابسته به دما (به نماد مقاومت بین المللی در آنجا توجه کنید؟).

فیوز و PTC
فیوز و PTC

نام ها و ارزش ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 ارزش ها کمک می کنند تا دقیقا مشخص شود یک جزء چیست برای اجزای طرح‌واره‌ای مانند مقاومت‌ها خازن‌ها و سلف‌ها مقدار به ما می‌گوید که آنها چند اهم فاراد یا هانری دارند برای اجزای دیگر مانند مدارهای مجتمع مقدار ممکن است فقط نام تراشه باشد کریستال ها ممکن است فرکانس نوسانی خود را به عنوان مقدار خود فهرست کنند. اساساً ارزش یک جزء شماتیک مهمترین ویژگی آن را نشان می دهد.

نام اجزاء در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 معمولاً ترکیبی از یک یا دو حرف و یک عدد است قسمت حرفی نام نوع جزء را مشخص می‌کند – R برای مقاومت‌ها، C برای خازن‌ها، U برای مدارهای مجتمع و غیره. نام هر جزء در یک شماتیک باید منحصربه‌فرد باشد برای مثال اگر چندین مقاومت در یک مدار دارید باید R1، R2، R3 و غیره نامگذاری شوند.

اگرچه پایان نامه ها نام های “استاندارد شده” برای نمادهای جزء هستند اما به طور جهانی دنبال نمی شوند برای مثال در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22  ممکن است مدارهای مجتمعی را ببینید که به جای U با IC پیشوند دارند یا کریستال هایی را که به جای Y به عنوان XTAL برچسب گذاری شده اند بهترین قضاوت خود را در تشخیص اینکه کدام قسمت کدام است استفاده کنید. نماد معمولا باید اطلاعات کافی را منتقل کند.

نام ها و ارزش ها
نام ها و ارزش ها

شبکه ها، گره ها و برچسب ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

شبکه ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 به شما می گویند که چگونه اجزا در یک مدار به هم متصل می شوند  شبکه ها به صورت خطوطی بین پایانه های جزء نمایش داده می شوند گاهی اوقات (اما نه همیشه) آنها یک رنگ منحصر به فرد هستند

شبکه ها گره ها و برچسب ها
شبکه ها گره ها و برچسب ها

اتصالات و گره ها

سیم ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 می توانند دو ترمینال را به هم متصل کنند یا می توانند ده ها ترمینال را به هم متصل کنند هنگامی که یک سیم به دو جهت تقسیم می شود یک اتصال ایجاد می کند ما اتصالات را روی شماتیک ها با گره ها نقاط کوچکی که در تقاطع سیم ها قرار می گیرند نشان می دهیم.

 

اتصالات و گره ها
اتصالات و گره ها

گره ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 راهی را به ما می دهند تا بگوییم “سیم هایی که از این اتصال عبور می کنند به هم متصل هستند  عدم وجود یک گره در محل اتصال به این معنی است که دو سیم جداگانه در حال عبور هستند و هیچ نوع اتصالی ایجاد نمی کنند (هنگام طراحی شماتیک، معمولاً تمرین خوبی است که تا جایی که ممکن است از این همپوشانی های غیر مرتبط اجتناب شود اما گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است).

اتصالات و گره ها مثال
اتصالات و گره ها مثال

نام های شبکه در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 برای اینکه شماتیک‌ها خواناتر شوند به جای اینکه یک سیم را در سراسر شماتیک مسیریابی کنیم به یک شبکه یک نام می‌دهیم و آن را برچسب‌گذاری می‌کنیم فرض بر این است که شبکه هایی با همین نام متصل هستند حتی اگر سیم قابل مشاهده ای وجود نداشته باشد که آنها را به هم متصل کند نام ها می توانند مستقیماً در بالای شبکه نوشته شوند یا می توانند “برچسب” باشند که از سیم آویزان شده اند.

نام های شبکه
نام های شبکه

شناسایی بلوک ها در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22

شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 واقعاً گسترده باید به بلوک های عملکردی تقسیم شوند ممکن است بخشی برای تنظیم برق ورودی و ولتاژ یا بخش میکروکنترلر یا بخشی به کانکتورها وجود داشته باشد سعی کنید تشخیص دهید کدام بخش کدام است و جریان مدار را از ورودی به خروجی دنبال کنید طراحان شماتیک واقعاً خوب ممکن است مدار را مانند یک کتاب ورودی‌ها در سمت چپ و خروجی‌ها در سمت راست قرار دهند.

شناسایی بلوک ها
شناسایی بلوک ها

گره های ولتاژ در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 را بشناسید

گره های ولتاژ اجزا در شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 تک ترمینالی هستند که می توانیم پایانه های مولفه را به آنها متصل کنیم تا آنها را به یک سطح ولتاژ مشخص اختصاص دهیم اینها یک کاربرد ویژه از نام های شبکه هستند به این معنی که تمام پایانه های متصل به یک گره ولتاژ مشابه به هم متصل می شوند گره ولتاژ زمین به ویژه مفید است، زیرا بسیاری از اجزا به اتصال به زمین نیاز دارند.

گره های ولتاژ را بشناسید
گره های ولتاژ را بشناسید

این تمام چیزی است که برای خواندن شماتیک گوشی Samsung Galaxy F22 وجود دارد شناخت نمادهای اجزاء، دنبال کردن شبکه ها و شناسایی برچسب های رایج درک نحوه عملکرد یک شماتیک، کل دنیای الکترونیک را به روی شما باز می کند.

منبع مطلب وب سایت: www.sparkfun.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا