فناوریدانستنی های دنیای موبایل

15 کد دستوری کاربردی

USSD code

15 کد دستوری کاربردی (USSD code)

کدهای دستوری همراه اول

 • کد شارژ خطوط اعتباری همراه اول: #شماره رمز شارژ #*۱۴۰*
اجرای کد شارژ سیم کارت همراه اول اجرای کد باقیمانده شارژ همراه اول کد بسته اینترنت همراه اول
 • کد بسته یکماهه اینترنت همراه اول: #۲*۱۰۰*
اجرای کد بسته یکماهه اینترنت همراه اول
 • کد بسته کوتاه مدت اینترنت همراه اول: #۳*۱۰۰*
اجرای کد بسته کوتاه مدت اینترنت همراه اول
 • کد بسته یک روزه اینترنت همراه اول: #۳۱*۱۰۰*
اجرای کد بسته یک روزه اینترنت همراه اول
 • کد بسته هفت روزه اینترنت همراه اول: #۳۲*۱۰۰*
اجرای کد بسته هفت روزه اینترنت همراه اول
 • کد بسته بلند مدت اینترنت همراه اول: #۴*۱۰۰*
اجرای کد بسته بلند مدت اینترنت همراه اول
 • کد بسته دو ماهه اینترنت همراه اول: #۴۱*۱۰۰*
اجرای کد بسته دو ماهه اینترنت همراه اول
 • کد بسته چهار ماهه اینترنت همراه اول: #۴۳*۱۰۰*
اجرای کد بسته چهار ماهه اینترنت همراه اول اجرای کد آوای انتظار همراه اول
15 کد دستوری کاربردی
کد دستوری مانده اینترنت همراه اول

کدهای دستوری ایرانسل

 • کد شارژ خطوط اعتباری ایرانسل: #شماره رمز شارژ *۱۴۱*
اجرای کد شارژ خطوط اعتباری ایرانسل اجرای کد باقیمانده شارژ سیم کارت ایرانسل اجرای کد بسته اینترنت ایرانسل اجرای کد آوای انتظار ایرانسل

کدهای دستوری بانک ها

 • بانک ملت: #۷۱۲*
اجرای کد دستوری بانک ملت
 • بانک کشاورزی: #۷۳۰*
اجرای کد دستوری بانک کشاورزی
 • بانک صادرات: #۷۱۹*
اجرای کد دستوری بانک صادرات
15 کد دستوری کاربردی
کد دستوری مانده اینترنت ایرانسل

دانلود نرم افزار ایرانسل من

دانلود ایرانسل من

دانلود نرم افزار همراه من

دانلود نرم افزار همراه من

USSD (داده های خدمات تکمیلی بدون ساختار) چیست؟

USSD (داده های خدمات تکمیلی بدون ساختار) یک پروتکل سیستم جهانی برای ارتباطات سیار (GSM) است که برای ارسال پیام های متنی استفاده می شود. USSD مشابه سرویس پیام کوتاه (SMS) است.

USSD از کدهایی استفاده می کند که از کاراکترهای موجود در تلفن همراه تشکیل شده است. یک پیام USSD که می‌تواند تا 182 کاراکتر طول داشته باشد، یک جلسه ارتباطی بی‌درنگ بین تلفن و دستگاه دیگر ایجاد می‌کند – معمولاً یک شبکه یا سرور.شارژ ایرانسل

USSD را می توان برای مرور پروتکل برنامه بی سیم (WAP)، خدمات پول تلفن همراه، خدمات تماس پیش پرداخت، خدمات اطلاعات مبتنی بر منو و خدمات محتوای مبتنی بر مکان استفاده کرد.

با USSD، کاربران به طور مستقیم از تلفن های همراه خود با انتخاب از منوهای مختلف تعامل دارند. برخلاف پیامک، در طول جلسه USSD،

پیام USSD یک اتصال بلادرنگ ایجاد می کند. این بدان معناست که USSD امکان ارتباط دو طرفه اطلاعات را فراهم می کند، تا زمانی که خط ارتباطی باز بماند. به این ترتیب، پرسش ها و پاسخ ها تقریباً آنی هستند.

USSD چگونه کار می کند
به طور معمول، USSD شامل یک درخواست از یک کاربر تلفن همراه است، مانند درخواست برای موجودی حساب بانکی. هنگامی که کاربر درخواست را ارسال کرد، دروازه USSD آن را به برنامه USSD کاربر ارسال می کند، که به درخواست پاسخ می دهد.کدهای دستوری USSD بانک ها

سپس این فرآیند به صورت معکوس تکرار می شود، یعنی پاسخ به دروازه USSD برمی گردد که محتوای آن پاسخ را بر روی صفحه نمایش تلفن همراه کاربر نمایش می دهد.

به طور کلی، پاسخ ها، که حاوی حداکثر 182 کاراکتر الفبایی عددی هستند، در قالبی ارسال می شوند که نمایش آن آسان باشد. کاربر با شماره گیری یک کد کوتاه خاص – معمولاً پنج شماره – داده ها را ارسال و دریافت می کند.

برنامه های USSD در شبکه اجرا می شوند، نه روی دستگاه کاربر. به این ترتیب، آنها نیازی به نصب روی تلفن کاربر ندارند، که این یک مزیت برای کاربرانی است که دارای تلفن های دارای فضای ذخیره سازی محدود هستند.

برنامه‌های USSD از لحظه‌ای که هر مشترکی در شبکه مستقر می‌شود، فوراً در دسترس است.

نحوه استفاده از USSD

USSD برای اهداف مختلفی استفاده می شود، از جمله موارد زیر:

موبایل بانک. برخلاف برنامه‌های بانکی که نیاز به دسترسی به اینترنت و عملکرد تلفن هوشمند دارند، بانکداری USSD می‌تواند روی هر دستگاه تلفن همراه از جمله تلفن‌های ویژه کار کند.

پیکربندی شبکه و درخواست ها USSD برای پیکربندی دستگاه تلفن همراه کاربر در شبکه استفاده می شود. همچنین منویی از گزینه‌های خدماتی را ارائه می‌کند که کاربر می‌تواند برای مواردی مانند خرید زمان پخش یا درخواست مانده حساب انتخاب کند.
درخواست های به روز رسانی مشتری USSD می تواند با سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) و مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ادغام شود تا اطلاعات مشتری به روز شده را درخواست کند. این خدمات به مشتری و دقت داده ها را بهتر می کند.

نظرسنجی های بازاریابی USSD را می توان برای بازاریابی تلفن همراه استفاده کرد. به عنوان مثال، سازمان‌ها می‌توانند نظرسنجی‌های اولیه بازاریابی را ارسال کنند که کاربران بتوانند فوراً به آنها پاسخ دهند و شرکت‌ها را قادر می‌سازد تا بازخورد مشتری را در زمان واقعی دریافت کنند.کدهای USSD جهت خرید شارژ موبایل و اینترنت

خدمات برگشت به تماس سازمان‌های خدماتی، مانند ارائه‌دهندگان بیمه و شرکت‌های خدمات مالی، می‌توانند از USSD برای تعیین علایق مشتریان استفاده کنند و آنها را قادر می‌سازند پس از ارائه پیشنهادات خود، درخواست پاسخ‌گویی کنند.

تاییدیه های سفارش ارائه دهندگان تحویل مواد غذایی می توانند از USSD برای فعال کردن ارتباط دو طرفه بین مشتریانی که سفارش می دهند و فروشندگان برای هشدار دادن به مشتریان در هنگام انجام سفارش ها استفاده کنند.کدهای دستوری USSD موسسات و مراکز دولتی

کوپن و کوپن. خرده فروشان می توانند از USSD برای اطلاع رسانی پیشنهادات ویژه به مشتریان و همچنین ارسال کوپن و کوپن استفاده کنند.

پرداخت های USSD

پردازش پرداخت USSD با ارسال یک پیام متنی به یک ارائه دهنده خدمات انجام می شود. هنگامی که ارائه دهنده خدمات پیام متنی را دریافت می کند، یا مبلغ خرید را به یک سیستم پرداخت آنلاین شارژ می کند یا مبلغ را به قبض تلفن کاربر اضافه می کند.

سپس تاجر کالا یا خدمات را آزاد می کند و پول به حساب شرکت واریز می شود. تحویل کالاهای دیجیتال اغلب توسط سرویس پیام‌رسانی چندرسانه‌ای (MMS) انجام می‌شود که امکان ارسال فایل‌ها را با پیامک برای کاربران فراهم می‌کند.

در صورت خرید کالای فیزیکی توسط کاربر، رسید را می توان از طریق پیامک یا MMS ارسال کرد. بیشتر خریدهای انجام شده با استفاده از USSD یا SMS در اروپا و آسیا انجام می شود.

جزییات فنی

اکثر گوشی های GSM دارای قابلیت USSD هستند. USSD معمولاً با سرویس‌های پیام‌رسانی فوری یا فوری (IM) مرتبط است. USSD مانند سایر پروتکل‌های پیام کوتاه مانند SMS، قابلیت ذخیره و باز ارسال را ارائه نمی‌دهد.

سرویس های USSD از معماری موجود شبکه های GSM استفاده می کنند. کاربری که یک کد سرویس USSD را شماره گیری می کند،

گفتگویی را با یک برنامه USSD در شبکه تلفن همراه آغاز می کند. گره شبکه می تواند یک مرکز سوئیچینگ موبایل، ثبت مکان بازدید کننده، ثبت مکان یاب خانه یا سایر موجودیت های شبکه، مانند یک پلت فرم برنامه، که به سرویس USSD خاص دسترسی دارد، باشد.

از لحاظ فنی، USSD به کاربر ایستگاه تلفن همراه و یک برنامه کاربردی تعریف شده توسط اپراتور شبکه تلفن همراه عمومی اجازه می دهد تا به روشی شفاف برای کاربر ایستگاه تلفن همراه و نهادهای شبکه میانی ارتباط برقرار کنند.

یک پیام USSD معمولی با یک ستاره (*) و به دنبال آن ارقامی که شامل دستورات یا داده‌ها هستند شروع می‌شود. گروه های ارقام را می توان با ستاره های اضافی جدا کرد. پیام با هشتگ (#) به پایان می رسد.

تفاوت بین کدهای USSD، MMI و SS

هر کدی که کاربر از طریق صفحه کلید تلفن همراه خود که حاوی * یا # کاراکتر است وارد می کند، یک کد رابط انسان و ماشین (MMI) است. اکثر این کدهای MMI شبیه به هم هستند،

اما به گروه های مختلف طبقه بندی می شوند و عملکردهای متفاوتی دارند. برخی فقط به صورت محلی در دستگاه استفاده می شوند، در حالی که برخی به ماژول هویت مشترک (سیم کارت) و برخی دیگر به شبکه ارسال می شوند.

انواع مختلف کدهای MMI به شرح زیر است.

کدهای خدمات تکمیلی (SS)

این کدها هدایت تماس یا ارائه شماره را کنترل می کنند. برای مثال، با استفاده از *21*987654321# <SEND>، کاربر تلفن خود را هدایت می‌کند تا از شبکه بخواهد همه تماس‌های دریافتی خود را به شماره تلفن 987654321 فوروارد کند.

اما این کد مستقیماً به شبکه ارسال نمی‌شود، بلکه به صورت مستقیم به شبکه ارسال می‌شود. توسط تلفن تفسیر می‌شود، که سپس یک درخواست رمزگذاری‌شده در یک نماد نحوی انتزاعی (ASN.1) به شبکه می‌سازد.

این کدها که در هر دستگاه GSM، سیستم جهانی مخابرات سیار (UMTS) و Long-Term Evolution (LTE) در جهان کدگذاری شده اند، توسط اپراتور شبکه قابل تغییر نیستند.

کدهای USSD

اگر کاربر کدی را وارد کند که حداقل به هشتگ ختم می شود — و <SEND> را فشار دهد — اما توسط مترجم MMI گوشی شناسایی نشود، کد به طور کلمه به شبکه ارسال می شود.

سپس بستگی به این دارد که آیا شبکه از این کد پشتیبانی می کند یا خیر. یکی از موارد پرکاربرد، کد کارت های پیش پرداخت است که کاربران می توانند از آن برای بررسی موجودی خود استفاده کنند. چندین شبکه از چیزی شبیه به *#100# استفاده می کنند. با این حال، اپراتور شبکه واقعاً تصمیم می‌گیرد که اگر قبلاً آن را دریافت نکرده‌اید، از کدام کد استفاده کند.

بنابراین، وارد کردن *20*1234# <SEND> یا *21*1234# <SEND> دو کار متفاوت انجام می دهد: اولین کد به شبکه ارسال می شود تا بیشتر پردازش شود – به احتمال زیاد یک خطا را برمی گرداند – در حالی که تلفن کد دوم را تفسیر می کند و یک درخواست ساختاریافته برای فعال سازی ارسال تماس به شبکه ارسال می کند.

کدهای MMI تعریف شده توسط سازنده

این کدها که مختص مدل های گوشی هستند، توسط سازندگان برای فعال کردن منوهای خدمات یا بازنشانی دستگاه ها به عنوان مثال تعبیه شده است. این کدها همچنین حاوی * و # کاراکتر هستند.

از آنجایی که کدها به شبکه ارسال نمی شوند، کاربر مجبور نیست کلید <SEND> را در پایان فشار دهد زیرا به محض اینکه کاربر آخرین رقم یا کاراکتر را وارد می کند، کدها اجرا می شوند. با این حال، هر سازنده تلفن های GSM/UMTS/LTE باید *#06# را پیاده سازی کند. این کد شناسه بین المللی تجهیزات سیار دستگاه را نشان می دهد.

دروازه USSD

یک سرویس دروازه USSD که مرکز USSD نیز نامیده می شود، پیام های USSD را از شبکه سیگنالینگ به یک برنامه خدماتی و بالعکس منتقل می کند.

یک دروازه USSD بر اساس توانایی عامل تحویل یا منبع برای ارسال و دریافت پیام های USSD است. پیام‌های USSD از طریق کانال‌های سیگنالینگ GSM عبور می‌کنند و برای جستجوی اطلاعات و تولید خدمات استفاده می‌شوند. برخلاف سرویس‌های مشابه، مانند SMS و MMS که مبتنی بر فناوری ذخیره‌سازی و ارسال هستند، USSD یک جلسه بی‌درنگ بین گوشی تلفن همراه و برنامه‌ای که سرویس را مدیریت می‌کند، برقرار می‌کند.کد دستوری ایرانسل کد دستوری شارژ همراه اول

USSD codes

منبع مطلب: techtarget.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

دکمه بازگشت به بالا